Zapytaj o wolny termin

Last Minute
Wynajem tylko dla firm, jako baza noclegowa dla pracowników !

Zgorzelec

Położenie i historia Zgorzelca czynią z niego nad wyraz ciekawą destynację turystyczną. Bliskość gór, mnóstwo zadbanych zabytków, urok samych Łużyc, zapewniana na wiele najróżniejszych sposobów rozrywka – każdą chwilę pobytu można wypełnić atrakcjami.

Pierwsze znane dokumenty wzmiankujące osadę (jako “Villa Goreliz”) pochodzą z 1071 roku. Przez wieki miasto bogaciło się na rzemieśle i handlu. Obowiązkowym punktem programu winno być Muzeum Łużyckie – mieści się przy nadrzecznym bulwarze, jego zbiory w bardzo plastyczny sposób prezentują burzliwe dzieje Zgorzelca i regionu. Warto też zobaczyć kościół św. Bonifacego, barokowy pałacyk, Dom Jakuba Böhme, zespół średniowiecznego młyna czy cmentarz żołnierzy II Armii Wojska Polskiego.

Miejscowość posiada imponującą infrastrukturę sportową – łącznie dysponuje 58 hektarami terenów rekreacyjnych – samych miejskich parków jest tu aż 6. Chlubą Zgorzelca (obok klasowej drużyny koszykarzy) niewątpliwie jest rozbudowane Centrum Sportowo-Rekreacyjne, na które składają się m.in. hala sportowa, kryta pływalnia, stadion lekkoatletyczno-piłkarski, skatepark, zespół boisk wielofunkcyjnych i baseny zewnętrzne. Do tego liczne “Orliki” w całym mieście. Niewątpliwie na szczególną uwagę zasługuje tor do minigolfa… ze scenerią w klimatach “Zaginionego Świata” i “Parku Jurajskiego”. O wspaniałych warunkach do spływów kajakowych nie trzeba dodatkowo wspominać.

Odpoczywając i poznając tajemnice Zgorzelca nie można nie zwiedzić Görlitz – tej części miasta, która po II Wojnie Światowej znalazła się w granicach NRD. Po niemieckiej stronie rzeki znajduje się stary rynek, z monumentalnym kościołem św. Piotra i Pawła, charakterystyczną “Grubą Wieżą”, barokowymi domami czy pamiętającym jeszcze XIV stulecie ratuszem. Warto też wstąpić do Schönhofu, w którym mieści się Muzeum Śląskie. Na osoby pasjonujące się historią i kulturą czeka wielooddziałowe Muzeum Görlitz. Z kolei miłą rozrywkę gwarantują m.in. 900-metrowy tor kartingowy, łączące zabawę na świeżym powietrzu z przyrodniczą edukacją “Nasze Zoo” czy kursująca po malowniczym parku “Berggarten” oldskulowa kolejka.

Zgorzelec będzie również doskonałą bazą wypadową na piesze, rowerowe bądź konne wycieczki po przepięknych terenach Pogórza Izerskiego, zachodniego skraju Sudetów i Puszczy Zgorzeleckiej. Nie można przy tym zapominać o szczególnie malowniczym, świetnie przystosowanym do rekreacji jeziorze Berzdorfer oraz rezerwacie w górach Königshain.
A to wszystko zaledwie część atrakcji, na jakie można liczyć przyjeżdżając do Zgorzelca.